Jezivi Zatvor "Đavolje Ostrvo" - Francuska Gvajana
@ghosthunters.gr

Jezivi Zatvor "Đavolje Ostrvo" - Francuska Gvajana

106 Views
Published
Od 1852. do 1946. godine rajsko ostrvo Il di Djabl u vodama Francuske Gvajane bilo je kapija koja vodi pravo u pakao: za vreme vladavine surovog nećaka Napoleona Bonaparte ovde su mučili kriminalce i političke pobunjenike i prisiljavali ih na rad u uslovima nedostojnim čoveka. Samo u prvoj godini postojanja kaznene kolonije umrla je gotovo polovina kažnjenika.

Francusko carstvo je skoro 100 godina proterivalo zločince, pripadnike opozicije i neistomišljenike na Đavolje ostrvo u Južnoj Americi koje pripada francuskom prekomorskom posedu Francuska Gvajana.

U godini osnivanja kaznene kolonije 1852. car Napoleon III, nećak Napoleona Bonaparte, došao je na vlast državnim udarom. Mnogi republikanci i intelektualci morali su da napuste zemlju, a oni koji to nisu učinili na vreme optuženi su za izdaju i proterani na Đavolje ostrvo.

Pored ubica i silovatelja, u barakama na Đavoljem ostrvu živeli su i nevini ljudi, čiji je jedini “zločin” bio taj što su se zalagali za ideje Francuske revolucije. Oko 80.000 zarobljenika odvedeno je na ostrvo, a veliki deo njih je tu i preminuo.

Život na ostrvu podrazumevao je uskraćivanje sna, izgladnjivanje, rad do iznemoglosti i konstantno ponižavanje. Čim bi kročio na ostrvo, zatvorenik je, umesto imena, dobijao je broj. Za čuvare je bio samo prisilni radnik bez duše. Svaki zatvorenik je morao da radi u lancima, 10-12 sati dnevno. Za to je dobijao “platu” od 10-15 santima, što je bilo dovoljno da plati pokvareno jelo i čašu jeftinog vina.

Izuzetno težak posao, loša hrana, tropske bolesti i neprekidno zlostavljanje već u prvoj godini prouzrokovali su smrt gotovo polovine zatvorenika: 40 odsto njih je navodno umrlo od posledica gladi, naprezanja i nelečenih bolesti. Oni retki koji su pokušali da pobegnu sa ostrva i uspeli da se probiju kroz gustu prašumu do obale, udavili bi se u pokušaju bekstva preko mora, ili bi ih pojele ajkule.

Ironija je sudbine što Đavolje ostrvo pripada arhipelagu Ostrva Spasa. Na susednom Ostrvu Sveti Josif zatvarani su oni koji su bi se suprotstavili čuvarima ili pokušali da pobegnu. Tamo su ponekad i po šest meseci neprekidno boravili u minijaturnoj ćeliji bez svetlosti.

U Nacionalnoj biblioteci Australije čuvaju se novinski članci iz 19. i 20. veka, u kojima preživeli opisuju jezive kazne, kao što je vezivanje za drvo u džungli, gde su umirali u mukama od žeđi i bili izloženi napadima životinja i insekata.

Tek je tzv. “Afera Drajfus” krajem 19. veka omogućila postepeno razotkrivanje nehumanih uslova na Đavoljem ostrvu: artiljerijski general Alfred Drajfus proteran je na ostrvo pošto je lažno optužen.

Njegovo zatočeništvo je okončano zahvaljujući čuvenom francuskom piscu i novinaru Emilu Zoli, koji je obelodanio istinu. Drajfus i drugi svedoci pričali su o surovostima na ostrvu, a kolonija je zatvorena tek 1946. Ostrva Spasa i Francuska Gvajana i dalje pripadaju Francuskoj, a turisti i danas mogu da vide ruševine nekadašnjeg zatvora
Category
PARANORMAL VIDEOS FROM OTHER COUNTRIES
Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment