5 Najneobičnijih Zatvora na Svetu
@ghosthunters.gr

5 Najneobičnijih Zatvora na Svetu

27 Views
Published
U stara vremena, zatvori u Rusiji nisu bili "tražena roba" - zatvorenike su smeštali u rupe u tlu, podzemni tuneli ispod zidina utvrđenja služili su kao ćelije, a odvojen "smeštaj" za osuđenike mogao je da se organizuje i u manastirima. Najstariji zatvor u Rusiji sagrađen je u najistočnijem delu grada Čeboksari, na pola puta između Nižni Novgoroda i Kazana. Najjeziviji zatvor je ubedljivo "Crni delfin" gde doživotne kazne služe najgore ubice, silovatelji i teroristi.

15. Mar. 2021
Rusija je jedna od zemalja sa najviše zatvora. Stotine hiljada zatvorenika je pod nadzorom široko razgranatog Federalnog kaznenog sistema (FSIN) koji Moskva koristi za nametanje kontrole nad društvom i utvrđivanje sistema vlasti. Istovremeno, FSIN utiče na formiranje normi i vrednosti društva s obzirom na postojanje prilično bliskog i čestog kontakta društva sa takozvanom zatvorskom kulturom.

Odsustvo veće transformacije zatvorskog sistema, čije institucije i pravila ponašanja sežu još do sovjetskih gulaga, dovelo je do toga da su zatvori u Rusiji u užasnom stanju, sa infrastrukturom koja se raspada, endemskom korupcijom i surovim uslovima. Ovo su neki od najozloglašenijh zatvora u Rusiji:

Crni delfin

Sasvim sigurno najpoznatiji, i najjeziviji zatvor u Rusiji je “Crni delfin”, smešten na granici sa Kazahstanom. Crni delfin je “dom” najbrutalnijim kriminalcima Rusije, uključujući serijske ubice, kanibale i teroriste. Kako je jedan čuvar rekao Nacionalnoj geografiji, jedini način da se pobegne iz ovog zatvora je smrt.

Zatvor je nezvanično ime dobio po statui crnog delfina koja je postavljena ispred zatvora i koju su napravili zatvorenici. Oko 700 zatvorenika koliko ih u proseku ima u zatvoru ubilo je više od 3.500 ljudi, u proseku pet po osobi.

Zbog toga što u njemu zatvorenici služe doživotne kazne zatvora, bez mogućnosti pomilovanja, a reč je o ljudima koji su na najgore moguće načine ubijali, osuđenici su pod stalnom prismotrom i žive u malim kavezima koji sa tri strane imaju rešetke, a sa četvrte zid. Po dvojica zatvorenika dele ćeliju od četiri kvadratna metra, a čuvari ih obilaze svakih 15 minuta.

Jedna od tehnika karakterističnih baš za ovaj zatvor je izvođenje zatvorenika – kada napuste ćelije, moraju da hodaju savijeni u struku. Ako ih izvode napolje, čuvari im stavljaju povez na oči – razlog je da se zatvorenici zbune kako ne bi otkrili plan zgrade i tako eventualno pokušali bekstvo.

Zatvor nema dvorište i sva vežbanja i šetnje se obavljaju u posebnoj ćeliji. Dok zatvorenici šetaju, čuvari im proveravaju ćelije u potrazi za prokrijumčarenom robom. Ne postoji restoran u zatvoru, hrana – supa i hleb – se služi zatvorenicima u ćelijama.

Čeboksari zatvor

Veruje se da je ovo najstariji zatvor u Rusiji. Prvobitno sagrađen od drveta po nalogu Ivana Groznog 1555. godine, istovremeno je bio i drveni “kremlj”, tvrđava koja je sagrađena kako bi simbolizovala prisustvo moskovskog cara u ovim delovima zemlje i služila kao podsetnik tatarskim plemenima da ostanu mirni. Lokalne poglavice ali i kriminalci zatvarani su u Čeboksari zatvoru.

Onda je 1646. godine zatvor podignut od kamena, sa 82 centimetra debelim zidovima. Ime Čeboksari zamak zatvor dobio je 1871. godine i sada je najstariji zatvor u Rusiji koji je i dalje u funkciji i dalje na istom mestu, sada u centru grada. Zanimljivo je i da niko nikada nije pobegao iz ovog zatvora. Prema legendi, čuvni kozak Stenjka Razin (1630-1671) kratko je boravio u ovom zatvor.

Butirka zatvor

Početkom 1770ih, mesto gde se sada nalazi Butirka bilo je predgrađe Moskve. Tu je 1771. godine sagrađena drvena tvrđava za zatvorenike. U njoj je 1775. godine, u podrumu, bio zatvoren Emelijan Pugačev, još jedan poznati kozak. Pugačev je bio toliko poznat da je kula gde je bio čuvan nazvana po njemu a vertikalni kavez u kome je Pugačev danima morao da stoji poguren sto godina je stajao u unutrašnjem dvorištu zatvora.

Zatvor je 1784. godine ponovo podignut, ovoga puta od kamena, sa četiri tornja i debelim zidom. Postao je tranzitni zatvor sa protokom od oko 30.000 zatvorenika godišnje.

Matroskaja tišina

Ime ovog moskovskog zatvora ima interesantnu istoriju. Ulica gde se nalazi zatvor takođe se zove “Matroskaja tišina”, odnosno “Mornarska tišina”. Još od vremena Petra Velikog, mornari bi odsedali duž obala reke Jauce gde je 1771. godine podignut hostel za veterane ruske flote. Psihijatrijska bolnica podignuta je u blizini pa je ulica bila prekrivana senom da konji i kočinje ne bi stvarali buku i tako uznemiravali i veterane i bolesnike.

Zatvor, osnovan 1775. godine, je prvobitno bio pritvor, odnosno institucija gde su mentalno poremećeni zločinci čuvani, zajedno sa bludnicima i pijancima. Pritvorska jedinica prenamenovana je u zatvor 1870.

U periodu od 1918. do 1945. godine zatvor je bio namenjen maloletnicima a onda je 1946. ponovo postao zatvor “za odrasle”.
Category
PARANORMAL VIDEOS FROM OTHER COUNTRIES
Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment