Eksperimenti u Cernu, Paralelni Svemiri i Čudni Signal iz Dubine Univerzuma
@ghosthunters.gr

Eksperimenti u Cernu, Paralelni Svemiri i Čudni Signal iz Dubine Univerzuma

7 Views
Published
Jednostavan odgovor na pitanje čime se bave naučnici u Evropskoj organizaciji za nuklearno istraživanje (CERN) u Švajcarskoj bio bi - otkrivaju kako univerzum funkcioniše.

Jedno od najznačajnijih takvih otkrića ovog veka desilo se pre devet godina, kada je direktor CERN-a Rolf Hojer saopštio je da su naučnici uspeli da dokažu postojanje Higsovog bozona, takozvane „božanske čestice", na osnovu postulata koji su osmislili fizičari Robert Brout, Fransoa Engler i Piter Higs.

U otkriću čestice - koja se naziva se „božanskom" jer bez nje ne bi bilo materije, a čestice ne bi mogle da se drže zajedno - učestvovali su i naučnici iz Srbije.

„Pronalazak Higsovog bozona bilo je traženje igle u plastu sena.

„Ako se ispostavi da ovo nije samo jedna čestica, već prozor u neke nesagledane dimenzije stvarnosti, onda će ovo otkriće biti zaista veliko", kaže za BBC na srpskom Ivanka Božović-Jelisavčić, naučna savetnica u Institutu za nuklearne nauke „Vinča" koja je učestvovala u ovom projektu CERN-a.

Srbija postaje punopravna članica CERN-a
Žene koje su promenile fiziku
„Korak smo bliže“ rešenju najveće misterije kosmosa
Engler i Higs su 2013. godine dobili Nobelovu nagradu za fiziku „za teorijsko otkriće mehanizma koji doprinosi shvatanju porekla mase delova atoma", piše na zvaničnom sajtu Nobelove nagrade.

Kako objasniti Higsov bozon?

Zgrada CERNa u ŽeneviAUTOR FOTOGRAFIJE,GETTY IMAGES
Potpis ispod fotografije,
Jugoslavija je 1954. bila jedna od država osnivača Evropske organizacije za nuklearna istraživanja

Sve oko nas sastavljeno je od atoma, koji su toliko mali da ne možemo da ih vidimo ni pod mikroskopom.

Naučnici su potom otkrili da se atomi sastoje od još manjih čestica - neutrona, protona i elektrona.

A onda su zaključili da se i te čestice sastoje od još manjih - kvarkova i Higsovog bozona.

Česticu koja ima karakteristike Higsovog bozona otkrili su naučnici u CERN nedaleko od Ženeve koji su radili na eksperimentima Atlas i CMS, objavila je ova organizacija 4. jula 2012. godine.

Da bismo videli od čega se nešto sastoji, moramo ga rastaviti, ali protoni su toliko sitni da nemamo dovoljno mali alat da to uradimo.

Tako su naučnici došli na ideju da naprave tunel u kome će se dva protona sudariti i rasturiti na sastavne delove.

Eksperimenti Atlas i CMS su upravo tako izgledali - u pitanju su detektori višestruke namene koji su potvrdili postojanje „božanske čestice", a teški su nekoliko hiljada tona i veličine su višespratnica, ističe Ivanka Božović-Jelisavčić.

„Sadrže velike kamere koje uz pomoć softvera detektuju i rekonstruišu događaje unutar Velikog hadronskog sudarača (LHC) u kojem se sudaraju protoni", dodaje.

Pomoću ove tehnologije postulati koje su postavili Higs, Engler i Brout dobili su naučnu potvrdu.

Oni su šezdesetih godina prošlog veka osmisli mehanizam po kojem najsitniji delovi atoma prolaskom kroz posebno polje dobijaju masu.
Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment