Ovi Monstrumi su i Dalje Živi, Neki Čekaju Izvršenje Smrtne Kazne
@ghosthunters.gr

Ovi Monstrumi su i Dalje Živi, Neki Čekaju Izvršenje Smrtne Kazne

94 Views
Published
Kod sankcije doživotnog zatvora u prvi plan dolazi do izražaja primena odmazde i ispaštanja, suprotno ideji resocijalizacije učinioca.

Doživotni zatvor, bez uslovnog otpusta, znači „smrtnu kaznu na rate“, koju neki kriminolozi smatraju surovijom od smrtne kazne. Takva kazna je sama sebi svrha, jer ništi najvažnije ciljeve specijalne prevencije, koji su, inače, još uvek predviđeni Krivičnim zakonikom kao osnovni u sklopu posebne svrhe kažnjavanja, premda se Nacrtom izmena Krivičnog zakonika najavljuje da će se ta svrha menjati, objašnjava za Danas Nataša Mrvić Petrović, naučna savetnica Instituta za uporedno pravo u Beogradu i profesorka na doktorskim studijama prava Pravnog fakulteta Union, razloge zbog kojih se protivi nameri vlasti da u krivični sistem uvede kaznu doživotnog zatvora bez mogućnosti otpusta za najteža krivična dela.

Svoj negativan stav o ovom pitanju iznela je i preko peticije Beogradskog centra za ljudska prava pridruživši se velikom broju kolega profesora, sudija, advokata… Nataša Mrvić Petrović više od dvadeset godina istraživanja efikasnosti sistema krivičnih sankcija prenela je u brojne naučne članke i tri knjige: „Moć i nemoć kazne“ (koautorski sa dr Đorđem Đorđevićem), „Kriza zatvora“ i „Alternativne krivične sankcije i postupci“.

Kako je rekla za Danas, nije iznenađena što se kazna doživotnog zatvora bez mogućnosti otpusta uvodi pod obrazloženjem da je to peticijom tražilo više od 150.000 ljudi.

– Izmenama Krivičnog zakonika se uvek pristupa ad hoc, pod pritiskom ‘punitivne javnosti’, koja se redovno zalagala, pa se i sada zalaže za što oštrije kažnjavanje učinilaca najtežih krivičnih dela. Zato ne treba da čudi što nadležno ministarstvo pravde u nedostatku drugih argumenata u prvi plan ističe brojnost potpisnika peticije kao odlučujući razlog donošenja ‘paničnog zakonodavstva’ kojim odgovara na zahteve dela javnosti koja podržava predloge Fondacije „Tijana Jurić“, kaže Mrvić Petrović.

Drugi argumenti, dodaje ona, očigledno nisu mogli biti istaknuti.

– U odsustvu jasnog i celovitog strateškog kriminalnopolitičkog opredeljenja za sprečavanje kriminaliteta u Srbiji, zaklanjajući se za grube statističke pokazatelje o stanju kriminaliteta u Srbiji i dajući podršku potpisnicima peticije Fondacije „Tijana Jurić“ zbog njihove brojnosti, nadležno ministarstvo građanstvu indirektno priznaje da kriminološkim istraživanjima nije provereno da li je, prema stanju kriminaliteta u Srbiji u ovom trenutku, neophodno uvođenje doživotne kazne zatvora i kakvi se efekti tih zakonskih izmena očekuju, ističe Mrvić Petrović.

Jedan od argumenata ljudi koji se zalažu za uvođenje doživotne kazne bez otpusta je i da se na taj način osobe sprečavaju da ponove delo zbog kojeg su i osuđeni. Nataša Mrvić Petrović se načelno slaže sa ovim argumentom, tvrdeći da zatvorska izolacija zaista onemogućava osuđenog da vrši krivična dela u odnosu na građane.

– Ali, to ne isključuje rizik da osuđeni, koji je svestan da će samo mrtav izaći iz zatvora, ne izvrši neko krivično delo u zatvoru, tim pre što nema druge teže kazne kojom bi mogao dodatno da bude kažnjen. Ono što se zaboravlja jeste da je izvršenje kazni doživotnog zatvora povezano sa značajnim ekonomskim i socijalnim troškovima, koji će dodatno opteretiti državni fiskus. Trebalo bi imati u vidu da osuda na doživotni zatvor poništava bilo kakav korektivni efekat kazne, jer onemogućava žrtve ili oštećene krivičnim delom da ostvare pravo na naknadu štete od učinioca. Da se ne govori o negativnim uticajima dugotrajnog zatvaranja na ličnost učinioca, ističe ona.
Category
PARANORMAL VIDEOS FROM OTHER COUNTRIES
Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment