Tifusna Meri, Najopasnija Žena Amerike
@ghosthunters.gr

Tifusna Meri, Najopasnija Žena Amerike

94 Views
Published
Da li ste možda čuli za Džordža Sopera?

Sigurno vam je neko spomenuo njegovo ime… Za njega se ne može reći da je bio bio tipični detektiv. Po struci je bio građevinski inženjer, ali je pomalo čudnim spletom okolnosti postao stručnjak za sanitetsko-zdravstvene mere, piše National Geographic.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI
ZDRAVLJE |

19.03.2020.

U poslednjih 10 h BROJ ZARAŽENIH U SRBIJI PORASTAO za 6: Ukupno 103
33
ZDRAVLJE |

19.03.2020.

Korona hara planetom: Skoro 10.000 ŽRTAVA, evo koje zemlje su NAJUGROŽENIJE
8
Bila je davna 1906. godina kada se jedan zemljoposednik sa Long Ajlenda borio da pronađe izvor izbijanja tifusa i odlučio je da pozove Sopera. Vlasnim imanja je tog leta iznajmio kuću porodici i slugama jednog bankara, a već krajem avgusta šest od 11 ukućana razbolelo se od tifusa.

Sopera je prethodno angažovala država Njujork da radi na istraživanjema vezanim za epidemije i nazvali su ga "borcem protiv epidemije".

Detektiv iz naše priče verovao je da bi tifus mogla da širi samo jedna osoba - koju ćemo nazvati nosilac. Prvo je posumnjao na kuvaricu Meri Malon, pošto je ona stigla na imanje samo tri nedelje pre nego što se razbolela prva osoba.

Soper je pretraživao spisak imućnih Njujorčana kod kojih je kuvarica između 1900. i 1907. godine, a zanimljivo je da je pronašao 22 zaražene osobe.


Kuvarica Malon uopšte nije imala simptome tifusa i zbog toga nije verovala da je ONA izvor zaraze. Zapravo, ona ni posle toga nije shvatila šta znači biti "nosilac". Jedini lek za kuravicu Malon bilo je uklanjanje žučne kese, a ona je to odbila.

Kuvarici Meri Malon pretio je i zatvor, a ona je 1909. godine otišla toliko da leko da je čak tužila Ministarstvo zdravlja u Njujorku, a slučaj je predat Vrhovnom sudu.

Na sudu Malon je podstakla raspravu o privatnosti pacijenta i odgovornosti države u krizi javnog zdravlja, dok je njen advokat tvrdio da je bila zatvorena mimo propisa i zakona.

Vrhovni sud je odbio da je pusti uz obrazloženje da "mora da zaštititi zajednicu od ponovnog širenja ove bolesti". Ipak, kuravica Malon je početkom sledeće godine bila na slobodi pošto ju je oslobodio novi gradski komesar za zdravstvo. Pristao je, ali pod uslovom da prestane da kuva!

ŠTA JE BILO POSLE? EGZIL!

Meri Malon na kraju nije otišla u zatvor, ali je vraćena na ostrvo "Severni Brat" i to za stalno.

Dane je provodila tako što je čitala i radila u laboratoriji pripremajući medicinske testove. Tamo je i preminula od moždanog udara 1938. godine, nakon četvrt veka u karantinu. Zanimljivo je da je do kraja odbijala da je nosilac tifusa.

Njenoj sahrani na groblju "Sveti Luka" u Bronksu prisustvovalo je devet osoba, a tokom dve epidemije tifusa čak 51 osoba je bila zaražena od Meri Malon.

Troje ljudi je preminulo!

"Priča o Tifusnoj Meri jasno nam govori koliko je teško objasniti zaraženima da mogu da zaraze i druge osobe", upozorio je detektiv Soper.
Category
PARANORMAL VIDEOS FROM OTHER COUNTRIES
Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment